niedziela, 30 stycznia 2011

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach


Jak sprawić, żeby dziecko nie nudziło się w Galerii Sztuki? Co zrobić, żeby choć przez chwilę spojrzało na dzieła Matejki, Malczewskiego, Michałowskiego? Dzięki nowemu programowi edukacyjnemu "Razem w podróży" Julek i Julka pełni entuzjazmu zabrali się do zwiedzania Galerii sztuki polskiej XIX w. w Sukiennicach. Przy wejściu dzieci otrzymały koszyczki pełne niespodzianek - materiałów plastycznych, (można je wypożyczyć bezpłatnie w kasie) i już za chwilkę każde z nich dumnie dźwigało swój zestaw po schodach na górę :) 
Razem z koszyczkiem można też wypożyczyć specjalny mebel - krzesło-kocyk. Dzięki niemu dzieci mogą swobodnie rozłożyć swoje przybory na podłodze i zająć się tworzeniem...


Podstawą każdego zestawu małego miłośnika sztuki jest książeczka, która na wstępie przybliża najmłodszym historię Sukiennic i opisuje charakterystyczne cechy budynku. Julce najbardziej spodobały się śmieszne maszkarony - po wyjściu z galerii zrobiła im nawet kilka zdjęć "do pooglądania w domu".

Na kolejnych stronach książeczki (kolorystycznie odpowiadających salom w muzeum) maluchy odkrywają ciekawostki i 
wykonują zadania plastyczne związane z obrazami i rzeźbami prezentowanymi w muzeum. 

Julek okazał się jeszcze trochę za mały na obcowanie ze sztuką, znudził się po kilkunastu minutach rysowania. Wymyśliliśmy więc dla niego zadanie specjalne: szukanie koni na kolejnych obrazach :)


Julka za to z ciekawością wykonywała kolejne zadania: liczyła flisaków na tratwie, robiła kolczyki dla damy z obrazu Bacciarellego, projektowała zaproszenie do teatru i pocztówkę z wakacji, a nawet składała kapelusz Napoleona. Mama w tym czasie z przyjemnością oglądała słynny "Szał" Podkowińskiego, "Czwórkę" Chełmońskiego czy "Somosierrę" Michałowskiego.

W ciągu 1,5 godziny nie udało nam się, niestety, zrobić wszystkich zadań, ale książeczkę, naturalnie, można zabrać ze sobą i dokończyć zabawę w domu.


W Muzeum można skorzystać z windy i bezpłatnej szatni. Można też napić się kawy i zjeść szarlotkę w kawiarni muzealnej "Szał". W niedzielę wstęp do Galerii jest darmowy. Projekt "Razem w podróży" to świetny pomysł na zainteresowanie dzieci sztuką "przez duże S" i wspólne spędzenie czasu w zimowe przedpołudnie :) Oprócz Galerii w Sukiennicach koszyczki można wypożyczyć też w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich i w Domu Jana Matejki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz