Podczas naszego wakacyjnego wyjazdu w góry obowiązkowo musieliśmy "zdobyć" jakiś szczyt. W planach mieliśmy nawet znalezienie źródła Wisły, ale ze względu na panujące upały zdecydowaliśmy się na coś mniej męczącego :)
Wielka Czantoria jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego (za to najwyższym w części czeskiej tych gór). Wznosi się na wysokość 995 m n.p.n. Można się na nią wspiąć jednym z licznych szlaków pieszych, można też wyjechać czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym. Górna stacja kolejki linowej (bo tak nazywany jest wyciąg) znajduje się na wysokości 850 m n.p.m. - dalej (a właściwie wyżej) trzeba dotrzeć pieszo...
Julek i Julka świetnie poradzili sobie z podejściem, które nie było bardzo strome, ale za to kamieniste. Dzięki temu, że szlak na szczyt prowadzi przez las, mogliśmy schronić się przed słońcem i nie zmęczyliśmy się zbytnio :) Maszerowaliśmy, co prawda, prawie 2 razy dłużej niż sugerowane przez drogowskaz 30 minut, ale i tak było warto. Piękne widoki rozciągające się przed nami wynagrodziły trudy wspinaczki :)
wieża widokowa na szczycie Wielkiej Czantorii, Julek i Julka wypróbowują zakupione przed chwilą kredki - piszczałki :) |
Na szczycie znajduje się wieża widokowa (wstęp na nią jest dodatkowo płatny) i stoisko z pamiątkami. Można też posilić się kiełbaską z grilla.
Kiedyś było tutaj przejście graniczne między Polską a Czechami - dziś zostały po nim tylko biało czerwone słupki.
Kilka minut drogi stąd (po czeskiej stronie) znajduje się schronisko - my musieliśmy jednak wracać - 145 m niżej czekał na nas Franio (z mamą :)) Na pamiątkę dzieciaki zakupiły sobie po kredce - piszczałce - dzięki temu powrotna droga była dużo krótsza :)
Po zejściu na Polanę Stokłosica (przy górnej stacji kolejki linowej) postanowiliśmy się trochę rozejrzeć. Znaleźliśmy letni tor saneczkowy - Julek i Julka odkąd pierwszy raz przejechali się takimi saneczkami w Polanicy-Zdrój, nie potrafią przejść obok nich obojętnie... A ten tor był wyjątkowo długi - miał 710 m długości. Sanki są dwuosobowe, a dzieci do lat 8 mogą zjeżdżać tylko w towarzystwie kogoś dorosłego.
Na Polanie organizowane są również pokazy lotów ptaków drapieżnych, można coś zjeść, kupić pamiątki i odpocząć przed dalszą wędrówką.
Wokół Czantorii wytyczono 20 kilometrową, polsko-czeską Ścieżkę Rycerską - prowadzi ona na szczyt, a następnie rozwidla się. Przy trasie ustawiono tablice informacyjne, a przy stacji kolejki można otrzymać mapkę szlaku.
Przy dolnej stacji kolejki linowej jest parking PTTK (płatny za każdą godzinę), całkiem blisko są też prywatne parkingi (z jednorazową opłatą za cały dzień).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz