Lubimy Wrocław. Najbardziej, rzecz jasna, za krasnale. Stały punkt każdej naszej wycieczki do stolicy Dolnego Śląska wygląda właśnie tak - specjalna krasnoludkowa mapa do ręki, aparat fotograficzny w pogotowiu i wyruszamy na poszukiwania (efekty możecie zobaczyć np. TUTAJ).
A przy okazji wypatrujemy, tropimy i "obczajamy" inne ciekawostki. Julek i Julka bardzo lubią zabawę w "Kto pierwszy zobaczy coś ciekawego". Wszystko to, co zobaczyliśmy, fotografujemy. A potem wertujemy przewodniki i internet, i sprawdzamy, co tak naprawdę znaleźliśmy.
Tym razem mieliśmy do dyspozycji jedno przedpołudnie na wrocławskim Rynku... Tak oto powstała lista wrocławskich ciekawostek Julka i Julki...
1. Na co czyha wielka ważka, czyli studencki Teatr Kalambur
Dawno temu w tej właśnie kamienicy przy ul. Kuźniczej działał studencki Teatr "Kalambur". Zanim został rozwiązany w 1994 r., wystawił wiele spektakli. Obecnie mieści się tu Art Cafe "pod Kalamburem".
2. Fontanna Niedźwiadek przy Ratuszu
Przed Ratuszem we Wrocławiu spotkaliśmy niedźwiadka… Sympatyczny zwierzak stanął na Rynku już w 1902 roku. Pełnił wtedy funkcję fontanny - po odkręceniu kurka w jego obroży, z misiowego nosa lała się woda. Niestety, w czasie wojny rzeźba zaginęła... Udało się ją zrekonstruować dopiero w 1998 roku. Od tej pory stoi przy wejściu do Piwnicy Świdnickiej i chętnie pozuje dzieciakom do zdjęć :)
3. Kamieniczki Jaś i Małgosia
Te charakterystyczne kamieniczki stojące przy wrocławskim Rynku, na rogu ulic św. Mikołaja i Odrzańskiej, mają ponad 500 lat. Nazwano je imionami bohaterów baśni Braci Grimm, bo przypominają dwoje dzieci trzymających się za ręce. Ta wyższa, pięknie odnowiona to Małgosia, z lewej strony Jaś, w którym obecnie mieści się Domek Miedziorytnika. Pomiędzy nimi brama, którą kiedyś przechodziło się na przykościelny cmentarz...
4. Jatki
Jatki to wąska uliczka niedaleko wrocławskiego Rynku (równoległa do ul. Malarskiej), urokliwie klimatyczna, pełna galerii sztuki i pracowni artystycznych mieszczących się w zacienionych kamieniczkach.
W średniowieczu Jatki były jednym z dwóch miejsc we Wrocławiu, gdzie można było handlować mięsem. Pełne były wtedy kramów, przy których rzeźnicy sprzedawali swe wyroby. Charakterystyczne drewniane daszki osłaniały stoiska przed promieniami słonecznymi. Dziś miejsce to przejęli artyści...
Dla upamiętnienia pierwotnej roli, jaką pełniły Jatki, ustawiono tam Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych, przedstawiający odlane z brązu świnie, kozę, królika, gęś oraz koguta.
5. Bajkobus
Bajkobus jest mobilną sceną Wrocławskiego Teatru Lalek. Dzięki temu spektakle mogą być grane dosłownie wszędzie :) Właśnie przy takich przystankach (umiejscowionych w atrakcyjnych turystycznie miejscach Wrocławia) w sezonie wiosenno-letnim odbywają się piękne przedstawienia w plenerze.
6. Dom "Pod Trzema Murzynami" i Kamienica "Pod Złotym Jeleniem"
kamienica na rogu ulic Ruskiej i Kiełbaśniczej |
kamienica przy wrocławskim Rynku |
Julek i Julka już wiedzą, że kiedyś budynki nie miały numerów i adresów, tylko nazwy - po to, żeby łatwiej było je odnaleźć. Nazwy pochodziły zazwyczaj od znajdujących się na tych budynkach (najczęściej na portalach nad drzwiami wejściowymi) symboli.
We Wrocławiu spodobały nam się te dwie nietypowe kamienice...