niedziela, 27 lipca 2014

W poszukiwaniu nietoperzy, czyli przeczesujemy Ojcowski Park Narodowy, cz. I


Pewnego dnia Julek zapytał, gdzie można spotkać nietoperza. Pierwsza i oczywista odpowiedź brzmiała oczywiście: "W zoo, synku", ale już po chwili pomyślałam, że jeśli naprawdę mamy stanąć oko w oko z "latającą myszą", to wypadałoby potraktować temat trochę ambitniej :) Dlatego postanowiliśmy poszukać nietoperzy w ich naturalnych warunkach bytowych, a skądinąd wiadomo, że nie jest to takie proste. Pomyślmy... gdzie żyją nietoperze? Pewnie w jaskiniach. A tak się szczęśliwie składa, że całkiem niedaleko mamy Ojcowski Park Narodowy, a w nim kilka jaskiń :) I pewnie też nie bez przyczyny w logo OPN znajduje się nietoperz :)
Biorąc pod uwagę nasze możliwości fizyczne i czasowe postanowiliśmy rozłożyć poszukiwania na kilka wycieczek, a przy okazji dokładniej zwiedzić piękne okolice Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Zatrzymaliśmy się na parkingu we wsi Czajowice (z trasy Kraków - Olkusz należy skręcić w prawo do Czajowic i dojechać do końca drogi). Stamtąd jest już bardzo blisko do pierwszego miejsca naszych poszukiwań, czyli Groty Łokietka. Najpierw podążamy szlakiem niebieskim, aby za chwilę, na rozwidleniu dróg, skręcić w lewo, na czarny szlak i już za 5 minut jesteśmy przy jaskini. Można do niej wejść tylko z przewodnikiem, wejścia odbywają się co pół godziny, a zwiedzanie trwa ok. 30 minut. Bilety kosztują 8 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). W jaskini panuje stała temperatura ok. 7-8 stopni Celsjusza. W Grocie nie wolno robić zdjęć, ze względu na (uwaga!) ochronę siedliska nietoperzy. Zachęceni tym małym szczegółem raźno ruszyliśmy na zwiedzanie :)


Niestety, nietoperzy nie spotkaliśmy. Pan przewodnik wyjaśnił nam, że jest ich tutaj bardzo niewiele i zapewne teraz śpią ukryte gdzieś w szczelinach skalnych. Za to dzieciaki poznały legendę o ukrywającym się dawno temu w jaskini królu Władysławie Łokietku i obejrzały nacieki skalne w różnych kształtach (m.in. orła, dzika, strusia czy dwóch słoni). 


W dalszą drogę ruszamy szlakiem niebieskim przez Wąwóz Ciasne Skałki, po drodze mijając ogromne skały "podparte" małymi patyczkami, wielkie, omszałe głazy, drewniane mostki i mnóstwo dziwnych żuków, które Julek obowiązkowo musiał poobserwować :)


Po półgodzinnej wędrówce docieramy do Bramy Krakowskiej (odległość od Groty Łokietka to ok. 1,3 km), gdzie chwilę odpoczywamy podziwiając piękne krajobrazy. 



Za Bramą Krakowską skręcamy w lewo i po krótkim spacerze Doliną Prądnika dochodzimy do drewnianej budki, która okazuje się być kasą z biletami wstępu do Jaskini Ciemnej. Do samej jaskini nie tak łatwo się dostać - znajduje się ona 65 m nad dnem Doliny Prądnika - trzeba więc wspiąć się po dość stromym podejściu na górę.  Po drodze znajduje się kilka tarasów widokowych. 


Jaskini nie zwiedziliśmy, ponieważ na wejście musielibyśmy czekać prawie pół godziny. Zamiast tego postanowiliśmy wspiąć się jeszcze wyżej i obejrzeć ciekawą skałę zwaną Rękawiczką. Legenda głosi, że, gdy miejscowa ludność ukryła się w Jaskini Ciemnej podczas najazdu Tatarów, Bóg swą ręką zasłonił wejście do jaskini i tym sposobem zmylił ślad pogoni, a pamiątką po tym wydarzeniu jest wielka, kamienna  dłoń o pięciu palcach.


Po takiej wędrówce wszyscy byliśmy dość zmęczeni, a przecież musieliśmy jeszcze wrócić do samochodu. Postanowiliśmy jednak następnym razem dojść do Jaskini Ciemnej inną trasą i sprawdzić, czy to prawda, że można w niej spotkać nietoperza. 

środa, 23 lipca 2014

Wodne szaleństwo w sercu gór, czyli Tatralandia zdobyta!



"To najfajniejsze miejsce, w jakim byliśmy" oznajmił Julek, kiedy po całym dniu wodnych szaleństw wracaliśmy do domu. A mając wciąż przed oczami wielką radość Franka zjeżdżającego rurą na pontonie nawet nie musiałam pytać, czy mu się podobało :) 
TATRALANDIA spodobała się wszystkim, a to dlatego, że każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Dla pływaków - 14 basenów - do wyboru, do koloru: z wodą słodką, morską, z bąbelkami albo z falą, z widokiem na góry, w zatoce pirackiej, do nurkowania, do brodzenia, dla maluchów i dla fanów siatkówki wodnej. A w nich woda o temperaturze nawet 36 stopni Celsjusza - jednym słowem - full wypas :)
Dla tych, którzy wolą poleniuchować i poopalać się - na każdym kroku leżaki. A dla amatorów mocnych wrażeń - 26 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności. 



No i oczywiście Tropical Paradise - mały, egzotyczny świat pod przezroczystym dachem, przez który przenikają promienie słoneczne. W środku kilka basenów z relaksującymi masażami, statek piracki, centrum wellness, restauracja, kawiarnia. Temperatura, oczywiście, tropikalna (30 stopni Celsjusza), bez względu na pogodę na zewnątrz. 




Julkom najbardziej spodobał się tam specjalny basen do nurkowania (poszukiwacze przygód mogą skorzystać z masek i okularków udostępnionych przy brzegu) - zawzięcie szukali ukrytych pod wodą skarbów: muszelek z perłami i złota wysypującego się z zatopionych skrzyń..... 


Oprócz basenów i zjeżdżalni, na dzieciaki czeka całe mnóstwo innych atrakcji: 
- strefa zabawy Funpark z dmuchańcami, małymi łodeczkami, Gold Splash, czyli szalonym wagonikiem spadającym z wysokości 8,5 m do jeziora oraz Safari Train - kolejką zabierającą śmiałków na przejażdżkę wśród dzikich zwierząt,
-   mini zoo z lamą i kangurkiem :)
- animacje dla najmłodszych, m.in. poszukiwanie zaginionego celtyckiego skarbu (mapę można znaleźć w gazetce Aquaparku na miejscu lub pobrać TUTAJ, zbiórka poszukiwaczy codziennie o 15.00 na głównej scenie),
- aleja gwiazd :) z naszym ulubionym Krecikiem.


Do Tatralandii można przywieźć swoje jedzonko (zarówno w budynkach jak i na zewnątrz udostępniono stoliki, przy których można się posilić :). Można też skorzystać z ofert restauracji i barów i spróbować tradycyjnych liptowskich dań, potraw z grilla, egzotycznych specjałów, lodów, kawy i ciasta. A w znajdującym się na styku czterech basenów Barze "Barbados" można delektować się orzeźwiającym napojem bez wychodzenia z wody :)


Informacje praktyczne:
Tatralandia czynna jest w sezonie letnim w godz. 9.00-21.00
Ceny biletów wstępu można sprawdzić TUTAJ (uwaga na bilet rodzinny - mogą na niego wejść dzieci tylko do 140 cm wzrostu).
W cenę biletu wliczone jest korzystanie z parkingu, zamykanej szafki w szatni, przebieralni, leżaków, parasoli. Za sejf płaci się osobno (4 euro).
Na zakupy w sklepach i restauracjach na terenie Tatralandii nie potrzebujemy gotówki - należność nabijana jest na zegarek czipowy, a  płacimy w kasie przy wyjściu.

przykładowe ceny:
kawa - 2,30 euro
lody - 0,90 - 3,00 euro
zupa - 2,50 euro
smażony ser z knedlikiem - 8 euro


PS. Do końca sierpnia tuż obok Tatralandii czynna jest wystawa "Giganci epoki lodowcowej" z naturalnej wielkości modelami stworzeń zamieszkujących naszą planetę dawno, dawno temu... Odwiedzając ją spotkamy m.in. lwa jaskiniowego, nosorożca włochatego czy mamuta. Rodzinny bilet wstępu można kupić już za 12 euro.